Magazine Palladium Magazine Palladium

Obsah

2018 Jaro / Léto - obal magazínu
Sport
Palladium Magazine

RANNÍ PTÁČE…

Ještě pět minut! Tohle si možná říkáte každé ráno, a to několikrát, když posouváte zvonění budíku. Zkuste to jinak! Zdá se, že klíč ke spokojenému životu se skrývá právě v ranních aktivitách. Takže vstávat a cvičit!

Když se budete pídit po tom, jaké návyky mají úspěšní lidé, vynálezci, autoři bestsellerů, podnikatelé a zakladatelé úspěšných firem, dojdete k tomu, jak důležité je pro tyto lidi ráno. Například miliardář Richard Branson o svých ranních rutinách mluví jako o zásadních momentech, které utvářejí celý den. „Ať už se probudím kdekoli na světě, snažím se vstát v pět ráno. Díky tomu mám čas na sebe, na svou rodinu a cvičení, a teprve pak se mohu věnovat podnikání.“ Branson po ránu plave, hraje tenis nebo dělá kitesurfing. Možná máte teď chuť říct, že nejen ráno, ale nikdy nemáte po ruce žádnou pláž, abyste se mohli prohánět po vlnách. Jenže nejde o konkrétní sport, nýbrž o pohyb a ten po ránu jednoznačně prospívá. Ranní cvičení zlepšuje náladu, a dokonce zvyšuje produktivitu. Pravidelní ranní cvičenci cítí během dne lepší koncentraci, paměťové schopnosti, větší odolnost vůči stresu, a dokonce i zvýšenou kreativitu.

 

Když jste sovy

Možná patříte mezi typy lidí, kteří ožívají večer a nemají problém ponocovat i dlouho po půlnoci, a ráno – třeba až v devět hodin – horko těžko vstávají z postele. Myšlenka na to, že by měli vstát o hodinu dříve, než je nutné, aby se mohli věnovat cvičení, jim pak zní tak vzdáleně jako z jiné galaxie. Jenomže i sovy se mohou změnit. I ze sov můžou být skřivani. To, že se někomu nechce ráno vstávat, nemá nic společného s DNA. Je to jen otázka vůle. Takže když taková lidská sova bude chtít, dokáže vstát i v pět ráno. Mohlo by jí pomoci přesvědčení, že když vydrží jednadvacetkrát vstát alespoň o půl hodiny dřív a bude ráno cvičit, zlepší se jí celkově celý život. A nebojte se – stane se totiž paradox: tím, že vstanete dřív, budete mít po celý den překvapivě víc energie. Pořekadlo o ranním ptáčeti, které dál doskáče, je totiž pravdivé. Kouč Hal Elrod, který napsal knihu Zázračné ráno (s podtitulem Tajemství, které vám změní život), dává zlozvyk odkládání budíku do paralely, kdy „odkládači“ odkládají i svůj vlastní život. „Pokaždé, když zmáčknete tlačítko odložit, odmítáte tím svůj den, svůj život. Jen si představte, kolik negativní energie vás obklopuje, když svůj den začínáte s odporem, když na zazvonění budíku reagujete vnitřním dialogem ve smyslu A jéje, musím vstávat, jenže já nechci! Je to stejné, jako kdybyste říkali, že nechcete žít svůj život,“ míní. Bezproblémové vstávání funguje třeba ve dnech, kdy vás čeká něco hezkého – například odjezd na dovolenou. A stejný pocit si zkuste navodit každý den.

 

Ráno jako kormidlo

Podle odborníků je ráno důležité. Po noci, kdy tělo i mysl odpočívaly a regenerovaly se, se probudí nastartované – první hodina po probuzení je jako kormidlo, které určí vaši cestu celým dnem. Když budete mít líné ráno, nejspíš celý den bude tak trochu lenivý. Pokud prožijete chaotické vstávání, tak ze sebe za celý den nesetřesete ten překotný pocit. K tomu, abyste se cítili svěže a fit, vám pomůže ranní rozcvička. A může trvat třeba jen pět minut! A postupně si přidávejte. Ráno si zrychlíte srdeční tep, rozproudíte krev a plíce naplníte kyslíkem. A jaký pohyb je ten nejlepší? Záleží na vás. Pokud jste spíš dynamické povahy, bude vám dobře při běhu nebo na ranní lekci aerobního cvičení, případně můžete zamířit do posilovny (v PALLADIU do JATOMI FITNESS). Pokud však chcete komplexní pohybovou aktivitu, zkuste jógu. Funguje celostně, kombinuje protahování i posilování a zaměřuje se na dech. A jestli máte jen pár minut, můžete udělat expresní cvičební aktivitu: nejprve se v posteli protáhněte od hlavy až k patě, prohněte se jako luk a pošlete energii i do posledního článku prstů u nohy. Aktivujete si tak svaly. Pak vstaňte a pusťte si svou oblíbenou, svižnou píseň a tančete, skákejte nebo dělejte sedy-lehy. Nebo můžete zkusit cvik, který by se dal nazvat třepajícím se psem. Když své tělo ve stoji uvolníte a následně rozvibrujete a roztřepete, uděláte si úžasné antistresové cvičení. Je to poměrně legrační pohyb, proto bude lepší, když tento cvik budete dělat v soukromí.

 

Začněte večer

Abyste se ráno probudili svěží, je důležité zavést jisté rituály už od večerních hodin. Mezi ty zásadní patří například nepožívat alkohol. Dvě skleničky vína snižují podíl tvrdého spánku o 20 až 50 %. Podnikatel a spisovatel Timothy Ferriss, autor bestselleru Čtyřhodinové tělo, doporučuje speciální svačinu před spaním: jednu až dvě lžíce oleje z lněných semínek s celerem a mandlovým máslem. Tahle kombinace by se sice nedostala na menu michelinské restaurace, ale nakopne tělo k vyšší regeneraci buněk během spánku a následnému snížení únavy. A první věc ráno po probuzení je jasná – vypít sklenici vody. Je to otřepaná rada, na kterou však většina z nás opakovaně zapomíná. Je jedno, jestli vypijete samotnou vlažnou vodu, jak doporučuje ajurvéda, nebo si do ní vymačkáte citron, což je trik, na který přísahá většina modelek, ale v každém případě sklenicí vody byste měli den začínat. A pak? Těšte se na cvičení. A hlavně – budík si nastavujte stále časněji. Protože když vstanete brzy, dosáhnete toho více.

PŘÍJEMNÉ PROBOUZENÍ. Přinášíme vám několik tipů, jak si zlepšit ranní vstávání.

PŘÍJEMNÉ PROBOUZENÍ. Přínášíme vám několik tipů, jak si zlepšit ranní vstávání.

Palladium Magazine

Návlek NORD jungle,
45 × 45 cm
SCANquilt, 290 Kč

Palladium Magazine

Intenzivní bělicí pasta
Swissdent Extreme
Profimed, 349 Kč / 50 ml

Palladium Magazine

Tílko ROXY
Quiksilver & ROXY,
990 Kč

Palladium Magazine

Pyžamo Felix
Etam,
kabátek 689 Kč,
trenýrky 469 Kč

Palladium Magazine

Zelený čaj
Vycházejí slunce
OXALIS,
67 Kč / 50 g

Palladium Magazine

Ampule urychlující trávení
tuků VIVAT DIGEST,
součást balíčku
Chci ploché břicho!
Naturhouse, 1 626 Kč /
14 ampulí / 3 týdny

Palladium Magazine

Tílko
SUPERDRY,
950 Kč

Palladium Magazine
Palladium Magazine

Smoothie
UGOVA ČERSTVÁ ŠŤÁVA, od 85 Kč

Palladium Magazine

Sportovní podprsenka
All Me Graphic
adidas Concept Store, 949 Kč

Zpět na obsah