Magazine Palladium Magazine Palladium

Obsah

2018 Jaro / Léto - obal magazínu
Děti

PRAVIDLA, KTERÁ
MŮŽETE PORUŠOVAT

Všichni chceme pro své děti to nejlepší. Přesto existuje pár rodičovských pravidel, která se občas vyplatí porušovat. Dopřejte si zábavné a pamětihodné výjimky z pravidel, která jindy řídí váš život. 

Palladium Magazine

Spát se chodí včas 

Pravidelnost spánkových návyků je pro děti důležitá. Chodit do postýlky v pevně stanovenou hodinu patří k těm nejdůležitějším pravidlům vůbec. A přesto mohou přijít v rodinném životě okamžiky, kdy můžete večerku o pár hodin posunout. Například když se celá rodina vypraví na večeři do restaurace, chcete si společně užít večerní film anebo se spolu dívat na hvězdy. Právě v těchto výjimečných momentech se rodí vzpomínky, na které vaše dítě nikdy nezapomene. Sdílejte je společně s ním. 


Sladkosti a hranolky? Nikdy! 

Pochopitelně že se snažíte nabízet svým dětem co nejzdravější jídelníček. Ale upřímně – párek v rohlíku, hamburger z fastfoodu nebo velký zmrzlinový pohár mu stravovací návyky nijak nezkazí, pokud si na nich pochutná jen jednou za čas. Jde také o to, že by se ze sladkostí a dalších nezdravých potravin nemělo stát vytoužené zakázané ovoce, po kterém dítko za vašimi zády dychtivě sáhne pokaždé, kdykoli se mu k tomu naskytne příležitost. 


Za školu (ani za školku) se nechodí 

Samozřejmě že každodenní docházka do školy je pravidlo, ze kterého kromě nemoci skoro neexistují výjimky. Ale pamatujete si ještě, jaký to byl svátek, když vás maminka vyzvedla ze školky „po o“? Něco podobného může zažít i váš potomek školou povinný, když ho – jistěže třeba jen jednou za školní rok – omluvíte ze školy a vezmete ho třeba na prohlídku bytu, který se chystáte koupit. Nebo takový kousek volného dne může vzniknout například poté, co společně absolvujete preventivní prohlídku u zubaře, a pak už se dítě nevrátí do školy, ale za odměnu si zajdete třeba na dopolední představení v kině. 


Čistota je půl zdraví

… a špína celé, jak praví jedno roztomilé pořekadlo. Na letních prázdninách nebo o víkendu na chalupě můžeme s pravidelností hygienických návyků s klidem trochu polevit. Hraje si vaše dítě půl dne v blátě? No a co. Chvilka plavání v rybníce může občas suplovat večerní sprchu a špína z pobíhání po lese nebo na louce je docela jiná než špína z městských ulic. Jak píše Astrid Lindgrenová v knize Ronja, dcera loupežníka: „(Ronja) voněla, protože každý týden v sobotu večer ji Lovisa drhla ve velké dřevěné kádi a každou neděli ráno Mattisovi i jí vyčesávala vši.“ A není snad Astrid Lindgrenová jedna z největších ikon dětské literatury? 


Žádná sprostá slova

Děti jsou nadšené z každého nového slovního objevu. Obzvlášť když zjistí, že to nové slovo je vtipné anebo má na okolí ohromující účinek. A to právě sprostá slova mívají. Bohužel to funguje tak, že čím víc nějaké slovo zakazujete, tím víc děti touží ho říkat. „Raději než abyste nějaké slovo zakazovali, vysvětlete dítěti, co znamená a proč je nevhodné. Pak mu nabídněte nějaký vhodný a bezpečný kontext, kde ono slovo může použít,“ říká dětská psycholožka Heather Shumaker. 


U obrazovky nanejvýš hodinu denně

Už jste slyšeli, že podle jednoho výzkumu může hraní počítačových her podporovat rozvoj inteligence i motorických dovedností, zlepšovat paměť a vybrušovat schopnost řešení problémů? No dobrá, neznamená to,

že vaše dítko má u počítače či u televize prosedět veškerý volný čas. Ale když je venku opravdu ošklivo anebo když ho zaženete do postýlky s nachlazením, na občasném maratonu disneyovek není nic špatného. Zvlášť, když uděláte popcorn a budete se dívat společně. 


Neplakat před dětmi

Asi nechcete, aby se vaše děti pravidelně stávaly svědky výlevů nějakých negativních emocí. To ale ještě neznamená, že před nimi musíte permanentně předstírat, že je ve vašem životě všechno růžové a sluníčkové. Pokud vás právě propustili z práce anebo se trápíte po odchodu někoho blízkého, určitě před dětmi nepředstírejte, že se nic neděje. Když je vám do pláče, klidně před nimi plačte. Rodič nemusí být neotřesitelná skála. Když je přitom obejmete a několika jednoduchými slovy vysvětlíte, co se děje, je to to nejlepší, co pro ně můžete udělat. Omluvit se je nutnost

Malé děti často nechápou, co omluva znamená a za co

se vlastně mají omlouvat. Takže vynucovat na nich tento akt pro ně nemá žádný význam. Místo toho raději

poukažte na to, co dítě udělalo špatně, a ukažte mu, jak může své jednání napravit. 


Rozdělit se je povinnost 

Rozdělit se o čokoládu nebo jakoukoli jinou malou radost s ostatními dětmi či sourozenci mnoho rodičů vnímá jako neporušitelné přikázání. Ale nemusí to tak být. „Nutit dítě, aby se o všechno rozdělilo, když na to není připravené, mu může uškodit. A sdílení pro něj už navždy může být spojené s negativními pocity,“ říká dětská psycholožka Heather Shumaker. Místo toho můžete děti učit, aby se o něco, například o hračku, mezi sebou střídaly. „Zažijí vnitřní radost z toho, že mohou někomu něco dát a sledovat jeho potěšení z obdarování. Takhle se v člověku rodí štědrost a radost z dávání,“ konstatuje Heather Shumaker. 


Vždycky vědět, co vaše dítě dělá 

Pochopitelně, jde přece o bezpečnost. Výjimku můžete udělat třeba v případě, kdy se vaše dítě zabere do hry se svými přáteli. Dopřejte jim soukromí a sobě chvilku času jen pro sebe. Ano, nejspíš nadělají spoustu nepořádku, který pak po nich budete muset uklidit, ale za ten moment pohody to stojí. A mimochodem, zvěte k sobě na návštěvu děti svých přátel co nejčastěji. Váš domov tím ožije a vaši přátelé se vám budou cítit zavázáni, aby vám tuto službu občas oplatili. 

svobodné rozhodnutí

Občas dětem dopřejte volnost při výběru, ať se samy rozhodnou podle své vlastní chuti a vkusu.

Palladium Magazine

Džínová bunda Chipie
Urban Teens,
info o ceně v prodejně

Palladium Magazine

Osvěžující Mango
Black Tea Lemonade
Starbucks,
info o ceně v prodejně

Palladium Magazine

Palačinka s vanilkovým
krémem a ovocem
Kavárna Creperie,
info o ceně v restauraci

Palladium Magazine

Boty
Crocodilino, 1 790 Kč

Palladium Magazine

iPhone X
iSTYLE,
info o ceně v prodejně

Palladium Magazine

Frozen yogurt
s posypy a polevami
FROGURT, 49 Kč / 100 g

Palladium Magazine

StikBot zvířátko
– vytvářejte s ním
vlastní filmy
Sparkys, 129,90 Kč

Zpět na obsah